Jak wybrać mediatora

Home  >>  mediacja  >>  Jak wybrać mediatora

Jak wybrać mediatora

6
lis,2014

off

Sprawa z wyborem mediatora wygląda podobnie jak w przypadku wyboru adwokata czy radcy prawnego. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej osoby, którą poprosimy o pomoc, warto poszukać informacji i upewnić się co do swojego wyboru.
Najszerszym źródłem informacji jest internet i wyszukiwarki – znajdziemy w nich informacje o indywidualnych działalnościach gospodarczych, stowarzyszeniach i lokalnych ośrodkach mediacyjnych. List mediatorów są również prowadzone przez lokalne sądy rejonowe – warto do nich sięgnąć w sytuacji gdy sprawa jest już rozpatrywana w sądzie i to sędzia kieruje sprawę do mediacji.
W przypadku sprawy pozasądowej – warto wybrać mediatora spośród ofert dostępnych na rynku. Jeśli zwrócisz się do ośrodka mediacyjnego – mediator zostanie wybrany za Ciebie, czasem kryterium doboru może być dostępność mediatora lub wewnętrzne zasady przydzielania spraw, o których możesz nie wiedzieć. Jeśli zwrócisz się do indywidualnego mediatora – możesz samodzielnie, na podstawie np. pierwszej rozmowy telefonicznej zdecydować czy dana osoba budzi twoje zaufanie.
Podejmując decyzję warto zwrócić uwagę na:
przygotowanie zawodowe – ukończone szkolenia i kursy
formalne wykształcenie
doświadczenie – np. w sprawach gospodarczych warto sięgać po mediatorów w biznesowych doświadczeniem zawodowym
dostępność czasową
Możesz śmiało zapytać mediatora o te kwestie podczas pierwszej rozmowy telefonicznej. Nie musisz od razu podejmować decyzji. Warto wykonać kilka telefonów do różnych mediatorów i finalnie wybrać tego, który wzbudzi Twoje zaufanie i elastycznie dopasuje się do Twojej dostępności. Warto też porównać warunki finansowe – ośrodki mediacyjne różnią się co do cen ale też usług zawartych w tych cenach. Możesz też spojrzeć na zakres oferowanych usług mediacyjnych – czy mediator oferuje tylko mediacje czy też inne pochodne usługi, które mogą być bardziej adekwatne w Twojej sytuacji.
Mediator to niewątpliwie zawód zaufania publicznego zatem nie śpiesz się z wyborem. Dzwoń, rozmawiaj, porównuj, pytaj o rzeczy dla Ciebie ważne – masz do tego pełne prawo zanim podejmiesz decyzję.

Comments are closed.