Przykłady udanej mediacji

Home  >>  mediacja  >>  Przykłady udanej mediacji

Przykłady udanej mediacji

16
wrz,2014

off

Historia światowa  pełna jest przykładów udanej mediacji, która zażegnała zagrożenie strajku lub konfliktu zbrojnego lub zakończyła  istniejący od lat. Oto kilka wybranych przykładów z kraju i zagranicy.

Styczeń 2006

Mediacje przewodniczącego łomżyńskiej „Solidarności” – Henryka Piekarskiego  pomiędzy Przedsiębiorstwem Przemysłu Spożywczego PEPEES w Łomży ze związkami zawodowymi. Mimo wielu prób dopiero mediacje pomogły. Gdyby nie osiągnięto porozumienia, związkowcy zamierzali rozpocząć strajk.
PEPEES to jeden z największych pracodawców w Łomży. Zatrudnia ponad 700 osób. Firma jest właścicielem browaru oraz skupuje i przerabia ziemniaki. W wyniki mediacji uzgodniono nową treść układu zbiorowego.

Źródło

Grudzień 2007

Mediacja podjęta w Gruzji przez Adama Michnika, redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”( na prośbę rządu RP i Unii Europejskiej ) pomiędzy Niezależną telewizją Imedi a władzami gruzińskimi w sprawie wznowienia nadawania przez Inmedi, odblokowania zamrożonych aktywów stacji, w tym licencji na nadawanie, oraz udostępnienie samego budynku zajętego po  rozpędzeniu protestujących na ulicach.   Jego misja zakończyła się porozumieniem.

Maj 2009

Mediacja pomiędzy rządem Chorwacji a Słowenią o roszczenia terytorialne dot mi.in Zalewu Pirańskiego. Trybunał to pomysł Komisji Europejskiej, bo konflikt mógłby posłużyć Słowenii do zablokowania wstąpienia Chorwacji do UE. Wcześniej Chorwaci odrzucali wszelkie pretensje terytorialne Słoweńców.

Sierpień 2011

Dzięki mediacji nie doszło do zapowiadanego strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Frankfurcie. Mimo, że sąd pracy we Frankfurcie nad Menem wydał zgodę na strajk protest został odwołany w nocy przez władze związku zawodowego kontrolerów lotów (GdF).
GdF zdecydował się odwołać strajk, gdy władze zatrudniającej kontrolerów krajowej agencji ruchu powietrznego oświadczyły, że gotowe są podjąć mediacje, by rozwiązać spór o wynagrodzenia.
Decyzja pracodawców zapobiegła strajkowi około 6 tys. kontrolerów, którzy zagrozili, że opuszczą swe stanowiska pracy. Taki protest mógłby sparaliżować niemal cały ruch lotniczy w Niemczech i bardzo skomplikować podróż pasażerów transferowych.

Źródło

Sierpień 2014

Po 50 dniach konfliktu zbrojnego pomiędzy Hamasem a Izraelem ogłoszono długoterminowe zawieszenie broni między stronami palestyńską a Izraelem. rząd Izraela zaakceptował rozejm, uzgodniony w trakcie mediacji Egiptu z obydwiema stronami konfliktu.

Porozumienie przewiduje wstrzymanie palestyńskich ataków z powietrza na Izrael; z kolei strona izraelska zobowiązuje się zaprzestać akcji militarnych w Strefie Gazy, w tym ataków lotnictwa i operacji lądowych.

Izrael ma otworzyć szerzej granicę z Gazą, aby ułatwić przewóz materiałów budowlanych do odbudowy zniszczonych budynków oraz dostarczanie pomocy humanitarnej.

Źródło

Listopad 2014

Niemiecki koncern Siemens zawarł ugodę z rządem Greckim dotyczącą  tajnego funduszu ponad 1,2 mld euro, z którego Siemens płacił za otrzymywanie kontraktów zagranicą. Niemiecki konglomerat i władze Grecji osiągnęły porozumienie kończące dziesięcioletni skandal łapówkowy a łączna wartość porozumienia wynosi 270 mln euro. Ponadto Siemens przeprosił naród grecki, parlament i rząd oraz podejmie działania zwalczające korupcję w  swej greckiej filii.

Żródło

Grudzień 2014

Miasto Wrocław zawarło ugodę sądową z twórcą Pomarańczowej Alternatywy Waldemarem Fydrychem „Majorem” o bezprawne wykorzystywanie przez miasto wizerunku krasnala. Proces w I instancji toczył się od 2011 r. przed sądem cywilnym z powództwa Fydrycha. W kwietniu tego roku sąd I instancji wydał tzw. wyrok częściowy, w którym uznał, że naruszone zostały prawa autorskie Fydrycha. Sąd zakazał wykorzystywania wizerunku krasnala w pomarańczowej czapeczce oraz nakazał przeproszenie powoda. „Major” Fydrych domagał się również odszkodowania „za bezumowne wykorzystywanie jego utworu”.
W czwartek przed rozpoczęciem rozprawy apelacyjnej prawnicy samorządu zaproponowali zawarcie ugody.

Żródło

Comments are closed.